Jansen Display
Outdoor Lockable Showcase With Gas Spring 18 x A4
-
- 18x A4 showcase for outdoor use B1 and IP56 certified
- Comes with a magnetic writable metall backwall
- Front with a hinged door with gas spring with ESG safety glass
- € 419,51 Ex Tax
- Inc Tax € 419,51
Ordered today before 12:00, shipped today
- 3 pcs € 411,13
- 6 pcs € 402,74
- 14 pcs € 385,96
Send your request to quotation@showdowndisplays.eu
Please sign in to our Reseller Platform Sign in is required to add items to the cart
Email
Password
Show messages outside
Present your messages securely with the Outdoor Lockable Showcase. It features a wider 6,3 cm profile, larger size options, and a range of colors to suit any setting. Designed for outdoor use, it features IP56 certification and a three-part silicone gasket system. Attach messages with magnets and lock the door for complete security. B1 fire-rated for added safety, it’s the ideal choice for schools, municipalities, and public spaces.
*IP56 is protected from limited dust ingress and from high pressure water jets from any direction.
| Specifications | |
| Assembled product | |
| Assembled product weight (kg) | 31,32 |
| Assembled product width (mm) | 1465 |
| Assembled product depth (mm) | 47 |
| Assembled product height (mm) | 1067 |
| Packaging unit | Piece |
| Weight (kg) | 33,62 |
| Packaging unit width (mm) | 1160 |
| Packaging unit depth (mm) | 1555 |
| Packaging unit height (mm) | 100 |
| Packaging unit | Pallet |
| Number of pieces | 7 |
| Weight (kg) | 259,34 |
| Packaging unit width (mm) | 800 |
| Packaging unit depth (mm) | 1200 |
| Packaging unit height (mm) | 1750 |
| Version | Single sided use |
| Warranty (months) | 12 |
| Weather-proof | Yes |
| Corners type | Mitred |
| Colour | Silver |
| Material | Aluminium / Metal / Glass |
| Own branding possibility | Yes |
| Fixation | Screws |
| Intended for | Frames |
| Door | Yes |
| Doors dampers | Yes |
| Doors lockable | Yes |
| Doors padding | Glass ESG 4 mm |
| Installation | Wall |
| Product certifications | IP56 |
| Visible size (mm) | 1338 x 940 mm |
| Front panel | Toughened safety glass ESG 4mm |
| Rear panel | Metal writable back |